V Žilinskom kraji budú znižovať počet škôl. Chýbajú potrebné financie

ŽILINA – Žilinský samosprávny kraj v súčasnej situácii nedokáže investovať do všetkých 59 školských areálov vo svojej pôsobnosti. Preto ich chcú optimalizovať. Uviedla to v pondelok predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

 

Počet detí, ktoré sa v súčasnosti rodia, je podľa krajskej predsedníčky zhruba o polovicu nižší oproti obdobiu spred 25 rokov. „Školské areály sú vystavané pre ´Husákove deti´. Náklady na prevádzku týchto veľkých areálov s polovičným počtom žiakov sú neudržateľné,“ vysvetlila Jurinová.

Ubezpečila, že kraj sa snaží efektívne spravovať svoj majetok, no ide im aj o to, aby študenti dostávali kvalitné vzdelávanie. „Ak sa chceme racionálne pozerať na túto úlohu, nezostáva nám nič iné, ako efektívne využívať priestory, ktoré máme k dispozícii,“ poznamenala. Znamená to popresúvať niektoré školy do väčších areálov. Vznikli by tak školské kampusy, v ktorých by kraj chcel lepšie aplikovať komunitný život mládeže.

Jurinová je presvedčená, že ak sa im podarí racionalizovať viac škôl do jedného komplexu, budú sa následne môcť sústrediť aj na to, aby tento školský areál skvalitnili a zmodernizovali.

Presun by sa mal dotknúť jednej školy v každom regióne Žilinského kraja. „Proces je už začatý. Máme spracované všetky podklady, teraz s týmito údajmi chceme oboznamovať verejnosť. Je to proces odhadom na dva roky. Musí to prejsť zastupiteľstvom, odobruje to aj ministerstvo školstva,“ skonštatovala Jurinová s tým, že sa snažia získať podporu krajských poslancov.

Viac o téme: financie, investície, optimalizácia, školy, žiaci, Žilinský kraj

Súvisiace články