Regióny Žilina Dolný Kubín Top

VEĽKÉ PÁTRANIE Rieka Orava vyplavila ľudské torzo: Policajti hlásia šesť nezvestných ľudí v okrese

Dolný Kubín
Pri rieke Orava našli ľudské kosti. V okrese je nezvestných šesť ľudí. Zdroj: minv.sk

DOLNÝ KUBÍN – Ďalšie pozostatky besnenia kriminálnych živlov alebo len tragické nešťastie? Na brehoch rieky Orava v časti Vtáčnik našli v nedeľu ľudské kosti. V dolnokubínskom okrese je aktuálne nezvestných šesť ľudí. Torzo človeka môže patriť niektorému z nich alebo sa môže jednať o úplne inú osobu. Policajti začali trestné stíhanie pre prečin usmrtenia, telesné pozostatky poslali na expertízu.

 

„V nedeľu 20. marca v popoludňajších hodinách boli pri rieke Orava, časť Vtáčnik nájdené ľudské kostrové pozostatky, ktoré budú podrobené znaleckému skúmaniu. V súvislosti s touto udalosťou bolo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania,“ napísala k desivému nálezu žilinská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová. Bližšie okolnosti nechcú muži zákona momentálne bližšie špecifikovať. Portál sme.sk zistil, že policajti na mieste našli nielen zvyšok kostry, ale aj kusy oblečenia obuvi, či tašky.

Komu patrí kostra?

Policajti evidujú v dolnokubínskom okrese hneď 6 nezvestných ľudí. Od roku 2004 pátrajú po Pavlovi Moravcovi. V roku 2016 sa stratil Ľubomír Jančo. Následne v roku 2017 vyhlásili pátranie aj po Zdene Skočíkovej. O dva roky neskôr podľa policajnej databázy zmizli v krátkom čase hneď dvaja muži. Reč je o Ivanovi Osadskom a Danielovi Dudášovi. Tu ani zďaleka policajný zoznam nekončí. Posledný pátrací zväzok z dolnokubínskeho okresu hovorí o Milanovi Ďaďovi, ktorý sa stratil v roku 2020.

Na mieste nálezu sa nenachádzali len ľudské pozostatky, ale aj šatstvo. „Okolo toho miesta sme niekoľkokrát hľadali Milana Ďaďa. Sú tam močiare, v lete zarastené vysokou trávou, žihľavou, dostať sa tam nie je jednoduché. Je ťažké zbadať človeka ležiaceho na zemi, ak je okolo neho hustá vegetácia,“ povedal pre sme.sk Igor Janckulík z Oravského záchranného systému, ktorý spolu s dobrovoľníkmi pátral aj po vyššie spomenutých ľuďoch.

Stále nezvestní

PAVOL MORAVEC – Hlboko v policajnej databáze patros figuruje práve meno prvého nezvestného ešte z augusta 2004. Dnes má mať Pavol Moravec 59 rokov. Zmizol bez stopy len dva dni predtým ako by s rodinou oslávil svoje štyridsiate druhé narodeniny. Okrem fotky v systémoch polície o Pavlovi na internete nie je ani chýru ani slychu.

Nezvestný
Nezvestný Pavol Moravec. Zdroj: minv.sk

ĽUBOMÍR JANČO – Inak tomu nie je ani v prípade Ľubomíra Janča zo Suchej Hory, ktorý odišiel z domu v septembri roku 2016. Na viacerých pátracích akciách sa zúčastnili desiatky policajtov, hasičov aj dobrovoľníkov. Ľubomíra sa im nájsť nepodarilo. Po polroku intenzívneho pátrania našli drevorubači prvú stopu. Bicykel, na ktorom mal 52-ročný Suchohorčan odísť z domu. Odložený bol v kríkoch na hranici katastra Liesku s Hladovkou, blízko cyklotrasy, hneď vedľa rieky Jelešňa. Krátko na to sa na novej pátracej akcii stretlo približne 20 policajtov a 30 dobrovoľných hasičov zo Suchej Hory a Trstenej. Napriek niekoľkým intenzívnemu pátraniu nezvestného Ľubomíra nenašli,

„O dva dni prišli ku Jelešni naši potápači. Rieka je neregulovaná, vytvára veľa zákrut, hlbočín, skrytých miest, ktoré sa z brehov prehľadať nedajú. Potápači prešli viac ako dva kilometre rieky v neoprénových oblekoch. Ani oni nenašli žiadnu novú stopu,“ napísal v roku 2016 Orava Rescue System.

Nezvestný
Nezvestný Ľubomír Jančo. Zdroj: minv.sk

ZDENA SKONČÍKOVÁ – Je nezvestná od doby, kedy na Slovensku vyčíňali veľké povodne, presnejšie od 2. mája 2017. Preto nie je vylúčené, že sa mohla stať ich obeťou. Naposledy ju totiž videli v miestnej reštaurácii, kde bola s manželom. Domov, do oravskej dedinky Medzibrodie nad Oravou však odchádzali každý zvlášť.

Žena domov už neprišla a od roku 2017 svojim blízkym chýba. Záchranári prehľadávali okolie rieky Orava niekoľkokrát, no Zdenu sa im nepodarilo nájsť. “Hľadali sme ju na miestach v okolí dediny, kde býva, ale zamerali sme sa skôr na vodu, pretože sme dostali informáciu, že prechádzala popri rieke,“ povedal vtedy pre Plus JEDEN DEŇ dobrovoľný záchranár Pavol Bartoš.

nezvestná
Nezvestná Zdena Skočíková. Zdroj: minv.sk

IVAN OSADSKÝ – Muž, ktorý v dolnokubínskom chotári zmizol v roku 2019 sa živil ako profesionálny hasič. Z domu odišiel 59-ročný Ivan Osadský s pozdravom “zbohom”. Vzal si len 40 eur a občiansky preukaz. Telefón aj kľúče od bytu nechal doma. “31. januára odišiel na pivo okolo štvrtej hodiny, nechal doma telefón,” povedala vtedy manželka nezvestného pre noviny.sk. Pátranie dobrovoľní hasiči rozbehli na vode aj na súši, no žiaľ bez výsledku.

Nezvestný
Nezvestný Ivan Osadský. Zdroj: minv.sk

DANIEL DUDÁŠ – V tom istom roku ako Ivan Osadský, len o mesiac neskôr sa záhadne stratil aj 52-ročný Daniel Duďáš. Muži zákona prehľadávali krčmy, nemocnice, železničné aj autobusové stanice. Preverovali dedinu a jej okolie, pýtali sa známych a rodiny. V obecnom rozhlase odznel oznam o tom, že odišiel z domu a nevrátil sa. Po nezvestnom Danielovi sa však akoby zľahla zem.

Nezvestný
Nezvestný Daniel Duďáš. Zdroj: minv.sk

MILAN ĎAĎO – Je posledný zo spomínanej šestice stratených ľudí. V čase zmiznutia mal 61-rokov. Posledné stopy po Dolnokubínčanovi doviedli pátračov v roku 2020 ku kaplnke vedľa smetiska v dedinke Oravský Podzámok. Z domu odišiel bez rozlúčenia, nikomu nepovedal kam ide, nevzal si so sebou ani doklady, ani telefón. V čase, kedy nezvestného Milana hľadali ho viacero ľudí podľa svedectiev videlo. Pátrači preto nevylučovali informáciu, že muž odišiel z domu dobrovoľne a v okolí, kde sa pohyboval sa dobre vyznal.

Nezvestný
Nezvestný Milan Ďaďo. Zdroj: minv.sk

Nateraz však žilinská polícia nepotvrdila, že nájdené pozostatky spolu s oblečením by mohli patriť niekomu z vyššie opísaných ľudí. Do úvahy tak prichádza možnosť, že otvoria úplne nový prípad alebo sa im nájdené kosti vôbec nepodarí identifikovať.

Ak ste aj o rokoch niekoho z nezvestných spoznali, neváhajte a bezodkladne kontaktujte tiesňovú linku polície na čísle 158. Doma ich totiž stále čakajú s nádejou ich najbližší. Akékoľvek informácie ohľadom spomínaných ľudí, či iných nezvestných môžete aj anonymne poskytnúť redaktorke, ktorá sa intenzívne venuje pomoci pri pátraní po nezvestných osobách Barbore Plávalovej na emailovej drese plavalova@firma.zoznam.sk