Veľké varovanie pred medveďom v Trstenej! Pobytu v prírode sa radšej vyhnite

TRSTENÁ – Pracovníci mesta Trstená vydali upozornenie, v ktorom svojich obyvateľov varujú pred výskytom medveďa hnedého a odporúčajú im, aby obmedzili pobyt v prírode. Obyvatelia sú znepokojení, v lokalite, kde sa má šelma pohybovať, sa bežne hrávajú deti! Čo robiť, ak by ste medveďa stretli?

 

Len pred nedávnom sme vás informovali o výskyte medveďa hnedého v meste Halič. Tentoraz na túto šelmu upozorňuje ďalšia obec. Medveďa mali spozorovať v lokalite v meste Trstená. „Členovia Poľovníckeho združenia Urbár Trstená oznamujú občanom mesta a blízkeho okolia, že v katastri mesta Trstená – lokalita Halečková bol spozorovaný samec medveďa hnedého,“ poznamenali pracovníci mesta.


VAROVANIE Obyvatelia Haliča sú v strachu, v okolitých lesoch sa pohybuje medvedica s mláďaťom!


Zároveň dodali, že „vzhľadom na túto skutočnosť a prebiehajúcu medvediu ruju, odporúčame občanom obmedziť pohyb v prírode predovšetkým ráno, večer a v noci, ale tiež počas dňa v hustej vegetácii, v miestach so zhoršenou viditeľnosťou alebo blízko zdrojov potravy.“

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

Obyvateľov táto skutočnosť okamžite vystrašila. Podľa Gitky je to jedna z lokalít, kde sa bežne chodia hrávať deti. „Veď my tade chodíme, aj chlapci tam chodia na prechádzky. Aj deti tam majú bunkre a chodia tam opekať aj sa hrať!!!“ poznamenala na sociálnej sieti. Na situáciu zareagovala aj Elena. „No nazdar, človek si už nie je ničím istý, chválim, že takto varujete ľudí. Lokalita Hálečková je pri sídlisku, a to nie je dobré!“ V tejto lokalite sa tak bežne pohybujú ľudia spolu so svojimi deťmi. Je preto dôležité, aby občania boli obzvlášť ostražití.

Čo robiť pri strete s medveďom?

Čo však robiť, ak medveďa stretnete? Michal Haring zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého pre TASR poznamenal, že v prípade, ak medveďa stretnete je dôležité byť pasívny a chrániť si hlavu a krk. Medveď je šelma, ale takisto plaché zviera, ak sa necíti ohrozené, stretu s človekom sa radšej vyhne,“ vysvetlil. Jedným zo základných pravidiel, ktoré by mali ľudia dodržiavať je, aby sa vyhýbali húštinám, strmému terénu, vývratom a pohybu mimo turisticky vyznačených trás, kde ich môže medveď prekvapiť. Veľmi dôležité je však aj neostať ticho a neustále rozprávať, aby medveď vedel, že je niekto nablízku.

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

Ak však už dôjde k samotnému stretu, tak Michal Haring radí, že je dôležité „ľahnúť si na brucho, nohy dať voľne od seba, prsty rúk spojiť za hlavou, tak aby sa chránila šija. Ak máte na chrbte ruksak, môže vám poskytnúť istú ochranu pre chrbát a krk. Ak medveď vycíti, že nie ste nebezpečný, zvyčajne odíde.“ Keď medveďa uvidíte v lese, tak by ste sa mali začať pomaly vzďaľovať. Nie je bezpečné pred touto šelmou utekať. Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates tiež poznamenal, že „medvede sú aktívne najmä skoro ráno či večer, treba na to myslieť pri plánovaní túry. V prípade, ak sa rozhodneme stanovať v lese, treba dobre zabezpečiť jedlo, aby nelákalo medvede.“

Viac o téme: deti, Halič, les, medveď, obyvatelia, ruja, stret, Trstená, varovanie, výskyt, Zásahový tím pre medveďa hnedého

Súvisiace články