Regióny Žilina Kremnica Ružomberok Top

VEĽKÉ VAROVANIE: Vietor najskôr vylomil vianočný stromček, teraz prichádza niečo horšie!

Výstraha druhého stupňa.
Obrovský vietor vylomil strom. Zdroj: Facebook/Mesto Ružomberok

RUŽOMBEROK – Na Slovensko zavítal silný vietor, ktorý potrápi obyvateľov najmä na severe. Pracovníci mesta Ružomberok varujú ľudí pred jeho vyčíňaním. Podľa ich slov by sa obyvatelia mali radšej vyhnúť niektorým miestam a tieto dni tam radšej ani nechodiť.

 

Včera sa na Slovensku objavil obrovský vietor, ktorý potrápil najmä obyvateľov Ružomberka. Silný vietor totiž vylomil Vianočný stromček, ktorý zdobil celé námestie. “Môžeme potvrdiť, že korpus vianočného stromčeka bol uchytený správne, pod vplyvom vetra však nevydržal ohnutie a zlomil sa približne 30 cm nad uchytením,” napísali pracovníci mesta na sociálnej sieti.

Ako ďalej dodali, “hneď ráno na miesto dorazili zamestnanci Technických služieb a začali odpratávať časti vianočného stromčeka a vianočnej výzdoby.” Vyčíňanie vetra, ktoré spôsobilo pád mohutného vianočného stromčeka, našťastie nespôsobilo žiadne škody na cudzom majetku ani žiadne zranenia. Poškodila sa len svetelná výzdoba.

V blízkosti sa však nachádzali viacerí ľudia, ktorí pád videli na vlastné oči a zostali zdesení. “Môj manžel to videl. Našťastie stál mimo. Nechcem si ani predstaviť, čo by sa mohlo stať,” poznamenala jedna z obyvateliek. Vzápätí sa pridal ďalší “šťastie, že sa nikomu nič nestalo, hlavne sa z toho poučte, nech sa to nezopakuje!!!!”

Pád stromu šokoval aj pracovníkov mesta, ktorí sa okamžite rozhodli varovať obyvateľov, aby sa vyhli niektorým miestam. “Podľa aktuálnych hlásení môžeme očakávať silné nárazové vetry počas celého dnešného aj zajtrajšieho dňa, preto by sme chceli apelovať na občanov, aby sa vyhýbali pohybu pod staršími a väčšími stromami, ktoré môžu pod vplyvom vetra “zhadzovať” svoje konáre. “

Na silný vietor totiž upozorňuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav. Vyskytnúť by sa mal najmä na horách. Obzvlášť pozor by si však mali dať obyvatelia Žilinského samosprávneho kraja, a to v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno a Poprad, kde platí až druhý stupeň varovania. Vysoký stupeň výstrahy bude platiť aj v Stredu. V Štvrtok by mal platiť už len prvý stupeň výstrahy.

Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí však aj pre Banskobystrický a Prešovský kraj. Vietor sa môže vyskytnúť nad pásmom lesa a v nárazoch môže dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu.

Výstraha druhého stupňa.
Výstraha druhého stupňa. Zdroj: SHMÚ