Regióny Trenčín Žilina Banská Bystrica Prešov Trstená Tvrdošín Dolný Kubín Námestovo Top

VÍCHRICOU Roxana to nekončí! Situácia na Slovensku sa ešte zhorší, meteorológovia vydali ďalšie varovanie

Situácia s počasím na Slovensku sa ešte zhorší
Situácia s počasím na Slovensku sa ešte zhorší. Zdroj: Facebook / Dopravný servis Orava

NÁMESTOVO – Len pred pár dňami sme informovali o silnej víchrici Roxana, ktorá poriadne potrápila celé Slovensko. V niektorých okresoch dokonca stále platí mimoriadna situácia kvôli snehovej kalamite. To však podľa meteorológov nie je ani zďaleka koniec a situácia sa podľa nich ešte zhorší.

 

Kým v niektorých častiach Slovenska už nie je ani náznak snehu, niektoré okresy toľko šťastia nemajú a počasie ich ešte stále ohrozuje. Na severe Slovenska totiž napadlo od niekoľkých desiatok centimetrov snehu až po viac ako meter. 

V desiatkach obcí Žilinského samosprávneho kraja platí mimoriadna situácia kvôli snehovej kalamite. Konkrétne ide o “Oravskú Lesnú, Zákamenné, Novoť, Oravskú Polhoru, Rabču, Sihelné, Rabčice, Mútne, Oravské Veselé v okrese Námestovo, Vyšnú Bocu, Liptovskú Kokavu a Žiar v okrese Liptovský Mikuláš, Terchovú, Belú a Lutiše v okrese Žilina. Kalamitu majú aj v Novej Bystrici v okrese Čadca, v Habovke v okrese Tvrdošín, v Liptovskej Lúžnej, Liptovských Revúcach a Komjatnej v okrese Ružomberok.” informuje o tom portál imeteo.sk.

Hoci ďalšie sneženie zatiaľ na tomto území nehrozí, problém budú mať podľa meteorológov práve z už napadaným snehom. “V nadchádzajúcich hodinách a dňoch by sa situácia mala na našom území zhoršiť. Oteplí sa, čo spôsobí, že sneh začne byť ťažkým a to obzvlášť preto, že k otepleniu sa pridá ešte aj dážď. Zároveň stúpne lavínové nebezpečenstvo, ktoré je už dnes vysoké,” poznamenali odborníci z imeteo.sk.

Dážď, ktorý na severe začne padať ešte viac oťaží už tak obrovské množstvo snehu na stromoch či strechách. Obyvatelia, ktorí v týchto obciach bývajú, by tak čo najskôr mali zobrať lopaty a pozhadzovať sneh všade tam, kde je nahromadený. Hrozí totiž, že v dôsledku oťaženia snehu, by mohol napáchať veľké škody. Rovnako tak začne stúpať aj hladina riek v dôsledku topenia snehu.

Lavínové nebezpečenstvo

Horská záchranná Služba na svojom webe zas upozorňujú na zvýšené lavínové nebezpečenstvo. “Horská záchranná služba z dôvodu VEĽKÉHO lavínového nebezpečenstva v Západných Tatrách  (t.j. 4. stupeň z 5 – dielnej stupnice ) výrazne neodporúča pohyb ani na Žiarsku chatu, ktorá je momentálne aj tak uzavretá!!! VEĽKÉ lavínové nebezpečenstvo je vyhlásené aj pre oblasť Malej Fatry. V ostatných horských oblastiach platí pre dnešný deň ZVÝŠENÉ lavínové nebezpečenstvo t. j. 3 stupeň.“

Lavínové nebezpečenstvo.
Lavínové nebezpečenstvo. Zdroj: hzs.sk

Meteorológovia vydali výstrahy

Meteorológovia vydali výstrahy pred poľadovicou, ktoré platia najmä pre okresy Žilinského, Prešovského a Banskobystrického kraja. Pozor by si však mali dať aj obyvatelia Ilavy, Považskej Bystrice a Prievidze. V Košickom kraji zas platí výstraha pred poľadovicou v Gelnici, Spišskej Novej Vsi a Rožňave. Tieto výstrahy budú platiť až do zajtra 10:00. Zároveň však vo štvrtok pribudnú aj výstrahy pred vetrom, a to v okresoch Ružomberok, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno a Banská Bystrica, ktoré budú trvať až do piatka.

Meteorológovia vydali výstrahy
Meteorológovia vydali výstrahy. Zdroj: SHMÚ