Regióny Žilina

Výber strednej školy má deviatakom uľahčiť nová brožúra a webstránka Žilinského kraja. Odkryje aj zaujímavosti zo života študentov

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Marko Erd

ŽILINA – Ponuku stredných škôl pre žiakov posledných ročníkov základných škôl (ZŠ) prezentuje nová brožúra Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a webová stránka mojastredna.sk. Podľa hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej podávajú deviataci prihlášky na stredné školy do 8. apríla 2021.

 

“Stránka je jednoduchá a prehľadná. Návštevníkov prevedie jednotlivými školskými odbormi, ktoré ŽSK ponúka. Pre lepšiu orientáciu sú školy rozdelené podľa zamerania, ale aj podľa regiónu, v ktorom sa nachádzajú,” uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová s tým, že potenciálnych študentov oboznámi aj s možnosťami ubytovania v rámci školských internátov a prevedie ich dôležitými termínmi a aktualitami.

Podotkla, že výber strednej školy je pre žiakov mimoriadne dôležitým rozhodnutím, ktoré zásadným spôsobom ovplyvní ich budúcu kariéru. “Pandémia ochorenia COVID-19 zmenila spôsob vzdelávania, ktoré sa dnes deje v online prostredí. A tak sa uskutoční aj výber strednej školy. Dni otvorených dverí nahradili virtuálne prehliadky a verím, že naša webová stránka bude praktickou pomôckou, ktorá uľahčí ich výber,” dodala Jurinová.

Zaujímavosti zo života stredoškolákov

S webovou stránkou pripravil ŽSK aj brožúru, ktorá na takmer 150 stranách prevedie žiakov po školách a predstaví im zaujímavosti zo života stredoškolákov. “S novou webstránkou a brožúrou, ako i so samotnou ponukou stredných škôl ŽSK oboznámi aj výchovných poradcov ZŠ na území Žilinského kraja, pre ktorých na utorok pripravila online seminár. Súčasťou seminára sú krátke prednášky spolupracujúcich subjektov ako Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Žiline či Štátny inštitút odborného vzdelávania,” doplnila Remencová.

ŽSK má v správe 59 stredných škôl (15 gymnázií, jedno konzervatórium, jednu školu umeleckého priemyslu, šesť spojených škôl, 36 stredných odborných škôl) a jednu jazykovú školu. “Študijné a učebné odbory pokrývajú zameraniami takmer celú oblasť hospodárstva a kvalifikovaní pedagógovia v krajských školách sú pripravení modernou formou odovzdávať študentom svoje vedomosti, skúsenosti a zručnosti, aby ich čo najlepšie pripravili na budúce povolanie a na život,” uzavrela Remencová.