Regióny Žilina Martin

Výstavu o živote a diele Komenského priblíži komentovaná prehliadka v Martine

Múzeum kultúry Čechov na Slovensku. Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

MARTIN – Život, dielo a odkaz Jana Amosa Komenského prezentuje výstava, ktorá v týchto dňoch vrcholí v martinskom Múzeu kultúry Čechov na Slovensku. Podľa kultúrno-propagačnej manažérky Slovenského národného múzea v Martine Mileny Kiripolskej sa v utorok (28. 5.) uskutoční v rámci rozlúčky s výstavou jej komentovaná prehliadka.

Pripomenula, že literárna činnosť Komenského je obsiahla a tematicky rôznorodá. “Tvoril encyklopedické spisy a do všeobecného povedomia sa zapísal ako autor najslávnejšieho česky písaného diela 17. storočia s názvom Labyrint sveta a raj srdca,” uviedla.

Komenský si podľa jej slov získal renomé hlavne ako teoretik pedagogiky a autor spisov z tohto odboru. “Zaoberal sa všeobecnou teóriou výchovy, didaktikou, vytvoril špeciálnu metodiku výučby jazykov a sám písal originálne učebnice. Najznámejšími sú učebnica Orbis sensualium pictus (Svet v obrazoch) a jazyková príručka Janua linguarum reserata (Brána jazykov otvorená),” dodala Kiripolská. Výstavu Jan Amos Komenský chcel zmeniť svet pripravilo Múzeum Jana Amosa Komenského v Uherskom Brode a v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku je sprístupnená do 31. mája.