Zásahový tím pre medveďa hnedého riešil cez Veľkú noc takmer 40 hlásení

RUŽOMBEROK – Zásahový tím pre medveďa hnedého riešil počas uplynulých veľkonočných sviatkov takmer 40 hlásení. Týkali sa škôd, stretov a útokov spôsobených medveďom a jeho výskytu v intraviláne obcí či miest. Vo štvrtok o tom informovali z komunikačného odboru Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

Dodali, že výskyt medveďa v intraviláne a jeho blízkosti zaznamenali napríklad v kúpeľnom parku mesta Sliač, v obciach Gánovce, Liptovský Ján, Očová či Nevidzany. Tiež v blízkosti obce Kľačno, Turčianskej Štiavničky či Strečna.

Členovia tímu inštalovali elektronické plašiče a fotopasce

Členovia zásahového tímu sa okrem monitoringu a plašenia venovali aj preventívnej činnosti. Vo viacerých lokalitách inštalovali elektronické plašiče a fotopasce. V okolí obce Kľačno odstraňovali tzv. atraktanty (biologicky aktívne prchavé látky, ktoré selektívne pôsobia na živočíchy prostredníctvom vône, farby alebo chuti a podmieňujú orientovaný pohyb živočícha k zdroju, pozn. red.). „Toto obdobie je tiež ideálne na montáž elektrických ohradníkov. Informácie o ich správnej inštalácii je možné nájsť na web stránke zásahového tímu,“ uviedli zo ŠOP.

Štátni ochranári zároveň informovali, že v týchto dňoch uzatvárajú dohody o spolupráci s užívateľmi poľovných revírov vo vybraných oblastiach Slovenska. Ako dodali, cieľom je zamedziť nárastu konfliktných situácií, stretov a škôd spôsobených medveďom v blízkosti alebo priamo v intraviláne.

Viac o téme: medvede, Veľká noc, Zásahový tím pre medveďa hnedého, zásahy

Súvisiace články