Regióny Žilina Bytča

Záujem o opatrovateľskú službu rastie: Bytča získala na ňu polmiliónovú dotáciu

Ilustračná foto. ZDROJ: TASR / Pavol Ďurčo

BYTČA – Bytčianska samospráva uspela so žiadosťou o dotáciu z národného projektu Podpora opatrovateľskej služby. Do roku 2025 bude môcť z príspevku poskytnutého Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny refinancovať hodiny opatrovateľskej služby v celkovej výške 503 586 eur. Informovala o tom hovorkyňa mesta Adriana Brziaková.

Opatrovateľskú službu v Bytči momentálne zabezpečujú viac ako štyri desiatky opatrovateliek. “Pre výkon svojej práce musia spĺňať určité kvalifikačné predpoklady, ako sú napríklad absolvovanie kvalifikačného kurzu, ukončené maturitné vzdelanie v zdravotníckom odbore alebo vysokoškolské vzdelanie v medicínskom odbore,” priblížila Brziaková.

Záujem o službu každým rokom rastie

Radnica eviduje každoročne sa zvyšujúci záujem o poskytovanie opatrovateľskej služby. Podľa Gabriely Cigánikovej z oddelenia sociálnych vecí Mestského úradu v Bytči je dôvodom predovšetkým zmena vekovej štruktúry obyvateľstva, kde seniori v meste a v jeho prímestských častiach tvoria okolo 14 percent populácie.

“V neposlednom rade je zo strany seniorov záujem o túto službu aj z toho dôvodu, že ju uprednostňujú pred inštitucionálnou starostlivosťou. To znamená, že opatrovateľskú službu vykonávajú terénne opatrovateľky priamo v domácnostiach klientov,” poznamenala Cigániková.

Bytčianska samospráva uspela so žiadosťou o finančnú podporu opatrovateľskej služby tretí raz. Aktuálne v meste evidujú 42 prijímateľov opatrovateľskej služby. Nárok na ňu majú fyzické osoby, ktoré sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby, pri úkonoch sebaobsluhy a pri základných sociálnych aktivitách.