Regióny Žilina

Žilinská nemocnica sa teší z nového boxu. Ten pomôže novorodeneckému oddeleniu

Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

ŽILINA – Nový laminárny box, ktorý v piatok daroval jeho výrobca novorodeneckému oddeleniu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline, umožní pripravovať lieky pre novorodencov v prísne sterilnom prostredí. Po odovzdaní to povedala primárka novorodeneckého oddelenia žilinskej FNsP Katarína Jackuliaková.

 

Doplnila, že v boxe pripravujú roztoky a liečivá pre novorodencov niekoľkokrát denne. “Lieky a infúzie sa pripravujú aktuálne vždy podľa potrieb jednotlivých novorodencov. Tým pádom je prístroj využívaný 24 hodín, sedem dní v týždni. Je tam filter, ktorým sa vháňa sterilný vzduch, a tak je zabezpečené sterilné prostredie. Tým pádom je minimalizované riziko prenosu infekcie zo vzduchu alebo z okolitého prostredia pri manipulácii s liečivami,” uviedla Jackuliaková.

“Pre nás je to naozaj dobrá správa. A pokračovanie v nastúpenom trende, keď sme požiadali Žilinčanov, aby sa začali zaujímať o svoju nemocnicu. Toto je jeden z príkladov – žilinská spoločnosť Elmax dlhodobo spolupracuje s našou nemocnicou. Pomáha znižovať jej modernizačný a prevádzkový dlh. Je to opäť zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti,” povedal generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.