Regióny Žilina Liptovský Mikuláš

Zjazdovky na severnej strane Chopku sa stali domovom stáda valašiek

Zjazdovky na severnej strane Chopku sa stali domovom stáda valašiek. Zdroj: naschov.cz
Zjazdovky na severnej strane Chopku sa stali domovom stáda valašiek. Zdroj: naschov.cz

NÍZKE TATRY – Zjazdovky na severnej strane Chopku v Nízkych Tatrách sa od júla stali domovom stáda valašiek. Tradičné horské ovečky môžu návštevníci vidieť do septembra v lokalite Priehyba, informoval o tom riaditeľ tamojšieho horského strediska Jiří Trumpeš.

 

“Stádo bude spásať dostupné zjazdovky, vďaka čomu nebudeme musieť zabezpečovať ich mechanické kosenie a dostanú tú najlepšiu prírodnú starostlivosť. Aby sme návštevníkom priniesli čo najviac zážitkov z takéhoto chovu, dostanú výklad aj možnosť zoznámiť sa so psími strážcami stáda,” uviedol Trumpeš. Priamo na Priehybe budú môcť ochutnať aj ovčie produkty.

Projekt návratu pastierskej tradície na vysokohorské lúky pod Chopkom začali pripravovať od vlaňajšieho leta. Jedným z iniciátorov projektu je Peter Kompiš, ktorý má s chovom valašky dlhoročné skúsenosti. Ten priblížil, že koncom 19. storočia boli na našom území tri milióny oviec, z toho dva milióny valašiek. “Dnes je na Slovensku spolu možno 700 kusov valašiek, z toho na Liptove je toto tretie stádo. Valaška je ovečka, ktorá robila doslova architektúru týchto horských lúk,” podotkol. Podľa Kompiša je to najvhodnejšie plemeno na tamojšie podmienky, veľmi dobre sa vie vyrovnať s náročným terénom.

Keďže ide o mladé ovečky, tzv. jarky, zatiaľ sa stádo dojiť nebude. “Ale už na budúci rok by sme veľmi radi dojili, veď z tejto ovečky býval trojitý úžitok – okrem mlieka aj vlna a mäso,” dodal Kompiš.

Stádo je chránené elektrickým ohradníkom. Ustajnené je v pevnej mobilnej maštali, ktorú rovnako chráni silný ohradník. Chcú tak predísť útokom predátorov. “Okrem človeka a elektrických ohradníkov budú na ovečky dohliadať aj štvornohí chlpáči. Rozhodli sme sa pre plemeno pyrenejský horský pes. Výber ovplyvnilo aj miesto, na ktorom sa nachádzame, chceli sme psíkov s nulovou agresivitou voči ľuďom,” vysvetlil Kompiš. Ako zdôraznil, je to pes, ktorý žije priamo so stádom a v prípade nečakanej návštevy si vie urobiť poriadok.