Regióny Žilina Top

ZOČI VOČI MEDVEĎOVI Peter pocítil dych šelmy na “vlastnej koži”

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

ŽILINA – Čo by ste robili, keby ste počas prechádzky v prírode natrafili na medveďa? Utekali, nehybne stáli alebo začali kričať? Zoči voči sa s chlpáčom stretol aj fotograf Peter Binó, ktorému je adrenalín servírovaný v prírode ako na podnose. Aké to je na vlastnej koži cítiť dych mláďaťa, ktorému v pätách je veľká samica? Peter sa s nami podelil o najakčnejší zážitok jeho kariéry a mráz po chrbte bude behať aj vám.

 

Láska k prírode bola Petrovi vštepovaná už od malička. Jeho prvé kroky, ktoré dokázal spraviť, sa uskutočnili práve na turistických chodníkoch s otcom či prechádzkach po lese. Do tajov fotenia lesnej zveri ho však zasvätil spolužiak a dobrý kamarát Majo, ktorý pochádza z poľovníckej rodiny a o zvykoch zvierat vie mnoho. Vďaka svojej záľube sa Peter už osem rokov zdržiava na Liptove. V hľadáčiku fotoaparátu sa mu objavilo už nejedno zviera, avšak okolie rieky Belá mu pred pár dňami ponúklo väčší skvost.

 

medveď, fotograf, Peter Binó
Stretnutie s medveďom: Fotograf Peter Binó opísal neuveriteľný zážitok. Zdroj: FB / Peter Binó

Planý poplach

O výskyte medveďov v tejto oblasti Peter dobre vedel. Usúdil tak na základe stôp či trusu. ,,A keďže na Liptove je tento rok dlhá zima, zvieratá sa dajú v snehu krásne stopovať. Aj počas prechádzky s priateľkou sme videli niekoľko čerstvých medvedích stôp,” prezradil pre Zoznam.sk viac zo svojich potuliek prírodou. K okoliu rieky sa však vydal z iného dôvodu. Túžil spozorovať a zvečniť  Rybárika riečneho. Preto sa za skorého víkendového rána vybral opäť k brehu rieky. Skrytý pod maskovacou sieťou vyčkával na pohyb. Po pol hodine to prišlo. Dych sa mu na moment zastavil a on spozoroval lasicu, ktorá prebehla asi 15 centimetrov od neho a zaliezla do naplavených konárov. Planý poplach. Ostražitosť však nestrácal. Rybárika sa síce nedočkal, no za to mu dych vyrazilo úplne iné zviera.

 

Fotografi prírody vyzerajú v praxi ako profesionálni ostreľovači. Zdroj: pixabay.com

Vzrušujúci zážitok

Na druhej strane brehu rieky spozoroval odrastené mláďa medveďa, ktoré sprevádzala jeho matka. Prechádzali sa pyšne pozdĺž rieky až sa stratili v húštine. Mláďa sa odpojilo od matky a prešlo na štrkovú pláž. Majestátny pohľad sa však čoskoro Petrovi naskytol opäť. Keď bol medveď už tak blízko, že sa nezmestil do hľadáčika fotoaparátu, dal vedieť hlasným pokrikom “hej maco!”, aby šelma vedela, že tam nie je sama. Peter sa však obával najhoršieho. A to možného nepríjemného stretu s veľkou samicou. V tom sa mláďa postavilo na zadné, avšak chrbtom k Petrovi. Zvuk sa odrážal a zviera nevedelo odkiaľ zvuk prišiel. ,,Vidieť, ako medvedík skáče do rieky a tá ho unáša priamo k vám, všade špliecha voda a vy neviete v tom zhone, či sa báť o seba alebo medveďa, fotiť alebo utekať, vtedy vám adrenalín priam „strieka z uší“,” opísal prvotné rozpaky Peter.

Po chvíľke mláďa začalo plávať a k Petrovi sa približovalo čoraz viac. Opäť zakričal, ale hlasnejšie. Medvieďa zrazu strhol prúd vody do hlbočiny, v ktorej nedosiahol na dno. Od Petra bolo vzdialené len dva metre, keď vo vode zrazu nahmatalo povrch a rozutekalo sa preč. ,,Ten pocit sa musí len zažiť. Ťažko sa to vysvetľuje človeku, ktorý nemá podobnú skúsenosť. Je to ale adrenalín. Srdce vám búši, niekedy sa človek od vzrušenia až chveje, keď je medveď už moc blízko. Ale ak všetko dobre dopadne a podarí sa fotka, či video, je to neopísateľný pocit šťastia,” priblížil stret s medveďom Peter.

 

Fotenie divokých zvierat je podľa Petra najtažšie odvetvie fotografie. Zdroj: pixabay.com

Koníček snov

Adrenalínový zážitok musel Peter predýchať na brehu rieky. Avšak počas svojej praxe sa nikdy necítil v ohrození života. Potulky prírodou ho naučili, že sa zvieratá skôr človeka boja a preto rýchlo utečú. ,,Iné je to ale ak človek zviera prekvapí alebo stretne samicu s mladými. Či už ide o medvedicu alebo napríklad diviačicu, ktorá si bráni potomstvo. Jej fučanie je často veľmi nepríjemné. Vtedy treba ustúpiť a pomaly odísť ak je to možné,” uzavrel Peter, ktorý má na svojom konte niekoľko dychberúcich záberov.

Mohlo by vás zaujímať: