Regióny Nitra Žilina Top

ZÚFALÍ MAJITELIA KÚPALÍSK: Opatrenia spôsobujú chaos, frustráciu a nervozitu!

SLOVENSKO – Medzi prvými ktorých poznačila tretia vlna pandémie sú najmä majitelia umelých kúpalísk, čiže termálov a aquaparkov na Slovensku. Tie, ktoré sme oslovili sú momentálne v čiernej farbe covid automatu. Aktuálne pandemické opatrenia zo strany vlády považujú za likvidačné. Hovoria o státisícových stratách a možnom prepúšťaní zamestnancov.

 

Pandemická situácia na Slovensku je viac než neúnosná. Na slabú zaočkovanosť a preplnené nemocnice doplácajú najmä majitelia prevádzok a zdravotníci. Otázky sme zaslali piatim väčším termálnym kúpaliskám a aquaparkom na území Slovenska, traja z nich sa rozhodli reagovať. Väčšina z oslovených prevádzok musela svoje brány pre verejnosť zatvoriť už, keď bol ich okres v bordovej farbe. Nariadenia vlády sú podľa majiteľov rekreačných zariadení neúnosné a chaotické.

Najväčší aquapark na Slovensku na kolenách

Aquapark Tatralandia je najväčším vodným zábavným parkom na Slovensku, nachádza sa v Liptovskom Mikuláši. Prevádzku museli majitelia uzavrieť 8.11., aktuálne nefunguje ani jedna časť obrovského areálu. Na zlú pandemickú situáciu doplatil gigant už vlani, vtedy bol aquapark zavretý pol roka. „Prevádzkové ukazovatele v jednotlivých segmentoch teda zaznamenali významné poklesy, čo sa odzrkadlilo na nižších tržbách,“ píše finančná skupina, ktorá zastrešuje Tatralandiu na svojej stránke.

Galéria
Aquapark Tatralandia
Významné investície a nový partner Aquaparku Tatralandia. FOTO TASR- Andrej Galica
Aquapark Tatralandia FOTO TASR- Andrej Galica
Tatralandia
Aquapark Tatralandia FOTO TASR- Andrej Galica
Aquapark Tatralandia FOTO TASR – Jozef Ïurník
navigate_before
navigate_next

Celkovú výšku finančnej straty nám manažér komunikácie a PR nechcel prezradiť. Finančná skupina však komunikuje ujmy na úrovni niekoľko miliónov eur. „Konsolidované výnosy Skupiny vrátane štátnych dotácií súvisiacich s pandémiou boli v tomto období o takmer 53 miliónov eur nižšie ako počas rovnakého obdobia vlani. Dosiahli tak necelých 16 miliónov eur, čo predstavuje 76% pokles,“ treba však pripomenúť, že do réžie finančnej skupiny patrí nielen spomínaný aquapark, ale celé spektrum hotelov a rezortov.

CESTOVNÝ RUCH V KONCOCH: Podnikatelia sú na pokraji zúfalstva, mesačne prídu o státisíce

Podľa manažéra komunikácie a PR Mariána Galajdu spoločnosť poznačili najmä neustále sa meniace opatrenia v súvislosti s covidom. „Opatrenia, ktoré sa menia zo dňa na deň, spôsobujú chaos, frustráciu, nervozitu a dostávajú celý cestovný ruch na kolená. Strácame dôveru domácich návštevníkov po tom, čo sme si ešte pred letom chaosom s podmienkami na vstupe do krajiny zrušili návštevníkov zo zahraničia. Dnes sme v situácii, že nemôžeme nič plánovať a cestovný ruch je paralyzovaný.“ Doplnil, že okrem časti platu zamestnancov, ktorá je refundovaná štátom na úrovni 60% nedostali od štátu žiadnu finančnú pomoc.

COVID automat platný od 22.11. Zdroj: korona.gov.sk

Termálne kúpalisko Podhájska opäť v problémoch

Po podozrení z ohrozovania návštevníkov zvýšenou rádioaktivitou vo vode a znečisťovaní prostredia, ktoré značne poškodili povesť kúpaliska, boli nové opatrenia už len čerešničkou na torte. „Sú to likvidačné podmienky, ktoré sa nedajú finančne uniesť,“ priblížil pre zregiony.sk zástupca riaditeľa kúpaliska Juraj Lipták. Na rozdiel od Tatralandie im nejaká finančná pomoc od štátu prišla, presnú sumu však nechceli komunikovať. „Iba minulý týždeň sme dostali nejakú refundáciu za apríl, čiže ešte z prvej vlny sme nedostali všetko vyplatené,“ reagoval Lipták. Podhájska je veľký rekreačný komplex na území 9 hektárov, mesačné straty sú podľa zástupcu riaditeľa mimoriadne. „Bavíme sa o sume približne 300 tisíc eur.“

Kúpalisko PODHÁJSKA JE V KONCOCH! Ešte týždeň bez ľudí a navždy skončíme

Budova je bez návštevníkov, no napriek tomu stále v prevádzke. „Denne máme spotrebu plynu okolo 500 kubíkov. Mesačne platíme 25 tisíc za elektrinu,“ odvetil Lipták s tým, že teplotu v prázdnej budove musia udržiavať. Komplex má 110 zamestnancov, Lipták však tvrdí, že ich nechcú zatiaľ prepustiť. „Len na mzdách zamestnancov máme škodu 200 tisíc eur mesačne.“

Galéria
Podhájska
Termálne kúpalisko Podhájska je jediné u nás, ktoré má vodu podobnú tej v Mŕtvom mori. Zdroj: zregiony.sk
Podhájska
K dispozícii je pre návštevníkov v Podhájskej 10 bazénov s teplotou vody 18-40 °C, kde patria plavecké bazény, dva veľké bazény, jeden sedací bazén, jeden detský bazén. Zdroj: zregiony
Podhájska, termálne kúpalisko
Termál vypúšťal dlhodobo znečistenú vodu do potoku Liska. Zdroj: FB / Polícia SR
Podhájska
Zdroj: TASR / Daniel Veselský
Podhájska
Kúpalisko Podhájska Zdroj: Zoznam.sk
navigate_before
navigate_next

Rezort Podhájska je zatvorený od 15. októbra, odkedy je novozámocký okres v čiernej farbe covid automatu. „Máme kapacitu 300 ľudí aj keď sme mali povolených 10 plne očkovaných zákazníkov, nebolo to ekonomicky únosné. Aby sme mali pokryté naše náklady, potrebujeme denne aspoň 180 zákazníkov,“ vysvetlil. Situáciu využili na kompletnú výmenu vody vo všetkých bazénoch, ktorá sa musí vykonať dvakrát ročne a preto vodu zatiaľ vypustili. Vláda by si však podľa Liptáka mala uvedomiť, že ak budú mať opätovne otvoriť prevádzku, nemôžu tak urobiť zo dňa na deň. „Keď nám štát opäť povolí otvoriť, bude nám trvať znova napustiť vodu vo všetkých bazénoch minimálne 4 dni. Potom musíme z každého odobrať vzorky a tie poslať na hygienu. Tento celý proces bude trvať minimálne týždeň. Preto potrebujeme poznať zmenu opatrení oveľa skôr ako nejaká predajňa obuvi,“ zhrnul s tým, že kompetentné orgány neposkytujú majiteľom prevádzok žiadne informácie v súvislosti s aktuálnymi opatreniami.

Zasiahnutý je aj Aquarelax v Dolnom Kubíne

Počas letných mesiacov, keď bol aquarelax na pomerne krátku dobu otvorený, návštevnosť bola o 50% nižšia ako v roku 2019. Termál zatvoril svoje brány pre návštevníkov medzi prvými. „Okres Dolný Kubín bol od 27.9.2021 zaradený do červenej a následne bordovej farby, pričom v červenej bola povolená návštevnosť maximálne 10 očkovaných ľudí, čo je pre spoločnosť nerentabilné,“ objasnila vedúca prevádzky Elena Šebová.

Galéria
Aquarelax Dolný Kubín
Aquarelax Dolný Kubín Zdroj: aquakubin.eu
Aquarelax Dolný Kubín
Aquarelax Dolný Kubín Zdroj: aquakubin.eu
Aquarelax Dolný Kubín
Aquarelax Dolný Kubín Zdroj: aquakubin.eu
navigate_before
navigate_next

Spoločnosť podľa jej slov čerpala finančné príspevky zo strany štátu v rámci projektu „Prvá pomoc“. V spolupráci s nájomcami si tak uplatnila  dotácie na nájomné – požiadala o finančný  príspevok, ktorý  je určený  pre podniky  v odvetví cestovného ruchu vo výške približne 125 tisíc eur. Strata na hospodárskom výsledku k 30.9.2021, to znamená za 9 mesiacov roka 2021 (5 mesiacov zatvorené, 4 mesiace otvorené) bola vo výške 99 500 eur,“ napísala Šebová.