Regióny Žilina Top

Ján je NEZVESTNÝ takmer 25 rokov: Stal sa obeťou bossa žilinského podsvetia?

Obávaný František Salinger a nezvestný Ján Mindek. Zdroj: internet/FB PZ

ČADCA – Takmer 25 rokov je nezvestný Ján Mindek. Polícia Slovenskej republiky o jeho zmiznutí nedávno informovala vo svojej kampani s názvom Posledná nádej. Existuje dôvodné podozrenie, že nezvestnosť dnes 55-ročného Jána z Čadce, môžu mať na svedomí zločinecké skupiny žilinského podsvetia. To najmä z dôvodu, že v deň svojho zmiznutia mal stratený muž pri sebe slušný obnos peňazí.

 

Pravidelne vás informujeme o dlhodobo nezvestných ľuďoch, o ktorých sa snažíme získať aj s odstupom času čo najviac informácií. Niektoré zmiznutia sa dodnes považujú za nevysvetliteľné, iné môžu mať rôzne motívy, ktoré však orgány činné v trestnom konaní nevedia preukázať. Tak by to mohlo byť aj v prípade nezvestného Jána Mindeka (55), ktorý sa stratil ešte v roku 1997. „Dňa 29.9.1997 odišiel na neznáme miesto, naposledy bol videný v Žiline na Bernolákovej ulici, kde mal nasadnúť do osobného motorového vozidla nezisteného evidenčného čísla, farby ani typu a s týmto odišiel na neznáme miesto,“ informovali muži zákona na sociálnej sieti v rámci svojej kampane. Pátranie po Jánovi však vyhlásilo Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline až v roku 1998, a to konkrétne 18. mája, takže 8 mesiacov po jeho zmiznutí.

O Jánovi toho policajti vedia pramálo. Ale v popise jeho osoby rezonuje najmä jeden znak. Nezvestný muž trpí epileptickými záchvatmi. Veci, ktoré si so sebou Ján v osudný deň zobral, naznačujú aj ďalšiu podstatnú skutočnosť. „Pri sebe mal vkladnú knižku, preukážku na vlak, OP a rôzne iné písomnosti, finančnú hotovosť 665 000 Sk,“ stojí v popise nezvestnej osoby. Dnes je 665-tisíc niečo viac ako 22- isíc eur. No, v divokých časoch deväťdesiatych rokov to mohla byť pokojne suma, pre ktorú boli kriminálne živly ochotné zabíjať.

pátranie, polícia, nezvestný
Nezvestný Ján Mindek. Zdroj: FB PZ SR

Stal sa obeťou Salingerovej mafie?

V čase, kedy len 30-ročný Ján zmizol, vyčíňal na území žilinského kraja obávaný zločinec František Salinger. Ten má podľa polície na konte až 13 vrážd. Salinger má okrem známeho výbuchu telefónnej búdky v Žiline na svedomí aj likvidáciu bieleho koňa Milana Lichého, ktorú spáchal spoločne so svojím bratom.

Podľa obžaloby údajný mafiánsky šéf spolu s ďalšími pomocníkmi vylákali Martina Lichého na benzínovú pumpu v Ružomberku, kde mu do piva dali tabletku na spanie. Potom ho odviezli k obci Strečno pri Žiline, kde ho zastrelili. Jeho telo uložili do vopred vykopanej jamy v neďalekom lese. Muža po úderoch do hlavy sekerou hodili nahého do nelegálneho hrobu. Jeho oblečenie a doklady spálili.

Pozostatky Martina Lichého, takzvaného “bieleho koňa”, našla polícia až v roku 2019. Salinger sa v tom čase údajne tiež dopustil machinácií pri odpočtoch dane z pridanej hodnoty a podvodov pri kúpe áut.

Salinger si do roku 2019 svoj trest odpykával v Leopoldove s najprísnejším stupňom stráženia. To sa však zmenilo, keď mu sudca v danom roku odklepol miernejší režim.

Nezvestný Ján Mindek. Zdroj: minv.sk

Obávaný zločinec je podozrivý aj z ďalších vrážd, medzi jeho doposiaľ nestotožnenými obeťami môže byť aj spomínaný Ján Mindek. Salinger si v minulosti podľa polície objednal aj vraždu jedného slovenského a jedného ruského podnikateľa. Obaja muži, ktorí pôsobili v Žiline, však pokus o vraždu v 90. rokoch prežili. Incident je známy ako výbuch telefónnej búdky. Údajný mafiánsky boss dodnes mlčí o tom, pre koho konkrétne bola nálož určená. Polícia nevylúčila, že vraždami sa chcel pokúsiť o upevnenie svojej pozície v žilinskom podsvetí.

František Salinger sa koncom 90. rokov dostával v Žiline do sporov s vtedajším bossom žilinského podsvetia Milanom Holáňom, alias Gorilom. Pokúšal sa dokonca viackrát aj o jeho likvidáciu. Salinger vlastnil autoservis a choval tigre.

Krajský súd v Žiline mafiána koncom marca 2017 odsúdil na 15-ročný trest odňatia slobody. Odpykával si ho najprv v ústave s maximálnym stupňom stráženia, neskôr v miernejšej nápravnovýchovnej skupine. Trestnú činnosť Salingera v minulosti pojednávali Okresný a Krajský súd v Žiline, Krajský súd v Banskej Bystrici aj Najvyšší súd SR.

František Salinger, žilinské podsvetie
František Salinger na pojednávaní v kauze Plevel. Zdroj: TASR

Okrem iného Salinger pred súdom dokonca vypovedal o korupcii na žilinských súdoch, neskôr známej ako kauza Plevel, do ktorej mal byť zapletený napríklad aj Ján Slota. Prostredníctvom Františka Tótha, prezývaného aj Veľký Fero, mafián uplácal sudcov žilinského krajského súdu. Polícia zadokumentovala minimálne osem prípadov, ktoré sa mali udiať v rokoch 2015 až 2019. Podľa slov Salingera mal blízko aj k sudkyni Kyselovej, ktorá napokon skončila vo väzbe.

VEĽKÉ PÁTRANIE Rieka Orava vyplavila ľudské torzo: Policajti hlásia šesť nezvestných ľudí v okrese

 

Ak máte akékoľvek informácie o nezvestnom Jánovi Mindekovi, bezodkladne ich hláste polícii na telefónnom čísle 158. Informácie o Jánovi, či iných nezvestných ľuďoch, môžete poskytnúť aj anonymne redaktorke Barbore Plávalovej, ktorá sa intenzívne venuje pomoci pri pátraní po nezvestných osobách  na emailovej drese plavalova@firma.zoznam.sk