Regióny Žilina Top

ŠOKUJÚCE ZISTENIA: SMRŤ supertalentu (16†) vyšetrujú policajti! Motokárová hala nie je určená pre motorky

Jakub bol najväčším talentom v Česku
Český pretekár tragicky zahynul v miestnej hale v Martine. Zdroj: IG

MARTIN – Nové zistenia v súvislosti so smrťou mladého českého pretekára na Slovensku sú viac než prekvapivé. Jakub Gurecký (16) sa zabil na motorke v martinskej hale, ktorá je však určená pre motokáry. Stanovisko Slovenskej motocyklovej federácie hovorí jasne – nie je to oficiálny tréningový priestor. Majiteľ haly pre zregiony.sk potvrdil, že napriek tomu, že v priestoroch haly prebieha vyšetrovanie, motokáry tam prevádzkuje aj naďalej.

 

V pondelok zasiahla Českú republiku, ale aj svetové motocyklové organizácie mimoriadne smutná správa. Médiami sa šírili informácie o tragickej smrti mladého nádejného pretekára Jakuba. Ten zahynul pri smrtiacom náraze v martinskej hale. Naraziť mal s motorkou do pevnej prekážky a na mieste zrazeniam podľahol. Jedná sa konkrétne o halu na Robotníckej ulici v Martine. Z fotiek, ktoré sú na stránke haly to vyzerá tak, že jedinou pevnou prekážkou na mieste mohli byť železné nosníky po obvode celého areálu.

MIMORIADNA TRAGÉDIA V hale pre motokáry v Martine sa zabil 16-ročný český supertalent motocyklového športu

Z úst mediálneho zástupcu klubu Brno Circuit pre ktorý Jakub pretekal sme sa dozvedeli, že haly určenej pre motokáry chodievali mladí pretekári z Česka na tréningy hlavne v zimnom období. “Na Slovensko nechodíme úplne pravidelne, ale hľadáme jednoducho haly, kde sa to dá. Neviem, či tam Kubo bol po prvýkrát alebo nie,” povedal pre zregiony.sk mediálny zástupca klubu Brno Circuit.

Galéria
motokáry, Martin
Motokáry stále fungujú aj podľa ich stránky. Zdroj: internet
Hala v Martine, kde sa tragická udalosť stala. Zdroj: FB
motokáry, Martin
Hala v Martine je určená pre motokáry. Zdroj: FB
motokáry, Martin
Hala v Martine je určená pre motokáry. Zdroj: FB
motokáry, Martin
Hala v Martine je určená pre motokáry. Zdroj: FB
navigate_before
navigate_next

Majiteľ inkriminovaného areálu v Martine bol konkrétnejší a pre zregiony.sk priznal, že zverenci klubu Brno Circuit chodia do jeho haly trénovať pravidelne. Okolnosti nehody vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nechcel bližšie špecifikovať.

Hala nebola oficiálny tréningový priestor

O stanovisko sme požiadali Slovenskú motocyklovú federáciu, tá zaujala k nehode aj k priestorom v ktorých sa nešťastie zomlelo jasný postoj. “Udalosť ohľadne úmrtia mladého českého jazdca Jakuba Gureckého sa nás veľmi dotkla, nakoľko s Jakubom absolvovalo viacero našich jazdcov tréningovú prípravu a v minulosti sme sa sním stretávali i na našich spoločných mládežníckych podujatiach. České cestné motocyklové preteky a česko-slovenskí fanúšikovia prišli o obrovskú osobnosť, ktorá mohla nadviazať na úspechy najväčších legiend histórie,” ozrejmila stanovisko k smrti mladého pretekára zo sekretariátu Slovenskej motocyklovej federácie Tatiana Kašlíková.

Ako ďalej pre zregiony.sk z federácie napísali v Martine sa nejednalo o oficiálne tréningové priestory pre motocyklových jazdcov. „K celej tragickej udalosti sa z pozície SMF nevieme vyjadriť, nakoľko nám nie sú známe priestory v Martine, kde sa tragédia odohrala. Nie je to oficiálny tréningový priestor, bola to čisto súkromná záležitosť majiteľov priestorov a menovaného zosnulého jazdca,“ uzavrela Kašlíková.

Galéria
Tragická nehoda mladého českého pretekára
Jakubovi najbližší napísali posledný Jakubov príspevok na jeho instagrame. Zdroj: IG
Tragická nehoda mladého českého pretekára
Smrť nádejného pretekára zasiahla celú Českú republiku, ale aj svetové motocyklistické organizácie. Zdroj: IG
Tragická nehoda mladého českého pretekára
Jakub mal naštartovanú mimoriadne sľubnú kariéru. Zdroj: IG
Tragická nehoda mladého českého pretekára
Jakub so svojím bratom. Zdroj: IG
Jakub bol najväčším talentom v Česku
Šikovného jazdca čakali najväčšie preteky v jeho kariére. Zdroj: IG
Jakub bol najväčším talentom v Česku
Šikovného jazdca čakali najväčšie preteky v jeho kariére. Zdroj: IG
Nad tragédiou žialia aj svetoví organizátori pretekov
Mladý pretekár jazdil s číslom 59. Zdroj: IG
navigate_before
navigate_next

Motokáry stále fungujú

Napriek vážnym obvineniam polície, ktorá začala podľa slov žilinskej hovorkyne trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví je hala stále v prevádzke. “V súvislosti s udalosťou vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine začal trestné stíhanie vo veci prečinu ublíženia na zdraví. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Vzhľadom na citlivosť prípadu nebudeme poskytovať k predmetnej udalosti žiadne bližšie informácie,” napísala nám odpoveď za martinských policajtov, ktorí prípad vyšetrujú policajná hovorkyňa Gabriela Kremenová.

Majiteľa haly sme po zisteniach o začatom trestnom stíhaní pre iný trestný čin ako by bolo štandardné v obdobných prípadoch znova oslovili. Potvrdil, že hala stále funguje. Keď sme mu povedali, že hala podľa Slovenskej motocyklistickej federácie nie je oficiálny tréningový priestor reagoval nasledovne: „My sme to neorganizovali, my poskytujeme iba priestor. Ako ho oni využili si musíte s nimi odkomunikovať,“ vyhovoril sa majiteľ, ktorého meno sme sa stránke nenašli. Na otázku, či si myslí, že v hale sú vhodné podmienky pre motocykle len odsekol: „Viete čo nechcem sa k tomu viac vyjadrovať, vzhľadom na to, že prebieha vyšetrovanie sa už nebudem vyjadrovať k ničomu.“

S motocyklistickým klubom Circuit v Brne sa nám viac kontaktovať nepodarilo. Hovorca klubu nám telefón nezdvíhal. Chceli sme sa ho opýtať na to, či deti vozili na tréningy do Martina priamo z klubu alebo tam chodili len súkromne v sprievode rodičov.

Či hala bola určená na motorky alebo len na motokáry a aké povolenia vlastník potrebuje sme sa pýtali na miestnom úrade v Martine, ale aj na Úrade regionálneho zdravotníctva. Na odpovede kompetentných orgánov stále čakáme.

Článok budeme aktualizovať…