Regióny Žilina Top

SPOVEĎ STAROSTU Bojíme sa chodiť do lesa! Stretov s medveďmi bude pribúdať

ZOO, medveď,
Ilustračná foto. Zdroj: TASR

LITOVSKÉ KĽAČANY – Malá podtatranská obec je od pondelka v pohotovosti. Po tom, ako sa na lesnej ceste, ktorú podľa starostu bežne obyvatelia využívajú vyrútil na jednu z obyvateliek medveď, Kľačania už radšej do lesa nechodia. Starosta tvrdí, že Štátna ochrana prírody situáciu takpovediac zľahčuje a obáva sa, že pondelkovým nezabudnuteľným „zážitkom“ sa všetko len začína.

 

V pondelok, 31. mája, keď sa jedna z obyvateliek rozhodla vydať po svojej pravidelnej cyklistickej trase, zažila niečo strašné – rozbehla sa po nej medvedica. Vďaka svojmu nebojácnemu psovi vyviazla bez zranení, no so značnou psychickou traumou. Na incident po medializácii, vo štvrtok reagovala aj Štátna ochrana prírody, „K stretu cyklistky s medvedicou za Liptovskými Kľačanmi došlo v prirodzenom biotope výskytu medveďa hnedého. Išlo o lokalitu v lese, približne desať kilometrov za obcou, mimo intravilánu,“ uviedla manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková. Stanovisko inštitúcie pohoršilo starostu Liptovských Kľačian ktorý tvrdí, že ochranári celú vec zľahčujú a obáva sa, že atakov bude pribúdať. V rozhovore nám priblížil aj ďalšie nepríjemné stretnutia s najväčšou slovenskou šelmou.

Liptovské Kľačany sú dedinka v srdci Demänovskej doliny. Zdroj: google maps

Na cyklistku sa vyrútila medvedica: Labou jej pristúpila ruku a dychčala do tváre! Šelmu odohnal nebojácny Husky

Čo sa stalo

„Spod cesty na ňu vyštartovala medvedica a ona, keď zbadala, že beží priamo k nej, zosadla z bicykla, pustila bicykel na zem a ľahla si. Kryla si rukou tvár, no a tá medvedica prišla nad ňu a dychčala jej do tváre,“ opísal pre zregionu.sk minúty hrôzy, ktoré miestna zdravotníčka zažila starosta. Pripravovala sa na najhoršie, ruky si tisla k tvári na ktorej cítila dych najväčšej slovenskej šelmy. Nebojácny Husky, pes, ktorého mala so sebou to však zobral do vlastných rúk. Psík strednej veľkosti do medvedice skočil a tak dal svojej majiteľke čas na útek. Tá sa rozbehla preč, bicykel tam nechala, pes medvedicu zahnal naspäť k mláďatám. „Ten psík zahnal toho medveďa, ktorý následne utiekol za mladými.“ Prekvapivo však nie brechotom, starosta opisuje, že celý incident sa zomlel v tichosti. „Nemá vážne zranenia, dva škrabance.“ Tie cyklistke šelma zrejme spôsobila tak, že jej pristúpila ruku, pretože si nepamätá, že by sa po nej zahnala labou.

Starosta Liptovských Kľačian Ján Hollý nám priblížil, že sa jednalo o starú lesnú cestu, ktorá spája Kľačiansku dolinu so susednou Ľupčianskou. Okrem turistov a športovcov cestu využívajú denne aj lesní robotníci.

Na Slovensku zahynulo viac ako tridsať medveďov po zrážke na železnici. ZDROJ: : FB LESY Slovenskej republiky

Šéf zásahového tímu – ja to nevediem ako útok

Vo štvrtok sa redaktorka zregionu.sk spojila aj so šéfom Zásahového tímu pre medveďa hnedého Michalom Haringom, ktorý tvrdil, že žena nevedela uviesť, či jej zranenia spôsobil medveď alebo niečo iné. „Ja to nemám vedené ako útok medveďa na človeka,“ povedal s tým, že k stretu malo prísť asi pol hodinu od dediny autom v husto zarastenom lese. „Bola to medvedica s mladými, ktorá si chránila mladé,“ dodáva s tým, že toho, že by sa medvede presúvali bližšie do intravilánu obce sa neobáva. „Ja odtiaľ nemám ani žiadne hlásenia, okrem tohto, čo sa udialo,“ uzavrel Michal Haring.

POZOR Varovanie odborníka po útoku v Očovej: Medvede majú ruju!

Starosta – zľahčujú to

Starosta litovských Kľačian Ján Hollý však hovorí, že ochranári prípad vedome zľahčujú „Pán Haring mi povedal, že oni nestíhajú k tomuto tu chodiť, tak sa zamýšľam nad tým, či nie je dôvod znížiť stavy medveďa. Lebo keď ich je málo, ako uviedol, no tak možno nie je málo ochranárov, ale možno je veľa medveďov,“ myslí si Hollý. Nesedí podľa neho ani vzdialenosť, ktorú uviedla ochrana prírody vo svojom stanovisku, „Z toho, čo mi hovorila tá pani viem, že medveď na ňu vybehol a nebolo to 10 kilometrov, ako píšu, reálne možno 2,5 kilometra vzdušnou čiarou,“ argumentuje. „Takže nesúhlasím, nestotožňujem sa s ich názorom, stále si myslím, že to bol atak medveďa a interpretácia, ktorú oni používajú mi nezapadá do toho. Pani uviedla, že videla tri medvieďatá, oni uvádzajú jedno len tohtoročné.“ Dodáva, že v mieste, kde k stretnutiu so šelmou prišlo neboli žiadne vnadiská, ani kontajnery, ktoré by mohli medvede lákať.

Pri útoku medvedice na Poľane nepomohli turistom ani spreje. ZDROJ: TASR

Do dediny vraj zo Zásahového tímu zmonitorovať situáciu zatiaľ nik neprišiel a s pani komunikovali len telefonicky, „Ja neviem o tom, že by tu niekto bol a tá pani možno už aj kvôli mediálnemu rozruchu odišla na východ. Oni to uzavreli takým spôsobom, že je to teritórium medveďa a my ta kvázi nemáme čo hľadať.“ Štátna ochrana prírody vo svojom stanovisku uviedla, že monitoring oblasti je naplánovaný na 3. júna.

„Tých stretov bude pribúdať“

Starosta dediny blízko Demänovskej doliny priznáva, že v obci zavládol strach. Ľudia podľa neho prestali sami chodiť do lesa alebo tam radšej nechodia vôbec. „Teraz z domu, môžeme pozerať na tento pekný les a báť sa lebo je to teritórium medveďa,“ hovorí. Hollý apeluje aj na to, že začína hubárska sezóna, „Ľudia budú chodiť na hríby, na maliny, na jahody, čo vždy chodili, nie je to žiadne drancovanie lesov, nie je tých ľudí až tak veľa, že by to robil niekto na biznis,“ vysvetľuje.

NENÁVISŤ VOČI MEDVEĎOM GRADUJE: Zásahový tím sa rozhodol konať!

V minulosti bolo stretnúť medveďa jedinečným zážitkom, dnes je to podľa jeho slov bežná vec. Rozpovedal nám aj ďalšie nepríjemné skúsenosti so slovenskou šelmou. „Mne sa stal vlani v auguste taký zážitok, že som išiel ja na bicykli do doliny, kúsok od miesta, kde sa toto stalo s košíkom a keďže nepoľujem, nemôžem tu chodiť so zbraňou. Započul som silné dychčanie, obzriem sa a vedľa mňa, možno 15 metrov stálo malé medvieďa..no a teraz vám poviem, že tá pani musí to byť silný človek, lebo ja som sa v tom momente nevedel z miesta pohnúť. Hneď ako som sa nejak zorientoval som vyliezol na strom, no a už som ju videl ako prichádza,“ detailne opísal svoju príhodu a prihodil aj ďalší zážitok, „Minulý rok koncom novembra, to bolo tak daždivo, po ceste, ktorá je vedľa nášho cintorína sťahovali drevo, tá cesta bola blatistá, no a na nej to bola učebnica medvedích stôp. Na druhý deň stiahli drevo, tým zrušili kvázi ten zápis hliny a na ďalší deň idem a znova plno stôp,“ rozpráva s napätím v hlase miestny rodák.

Zdroj: TASR / Pavol Remiáš

Tri roky dozadu v susednej obci silnejší jedinec vytlačil mladšieho až k príbytku jednej z obyvateliek. „Ušiel normálne k chatke, kde pani ležala na lehátku a v kočiari mala dieťa, no a vtedy tu boli, (poz. red. Zásahový tím) monitorovali, potom tuším došlo aj k povoleniu na odstrel, myslím, že sa to stalo v obci Lazisko,“ snaží sa Hollý poukázať na podľa jeho slov – teritoriálnu núdzu.

Dušana zabil medveď, jeho rodina dostane od štátu 82-tisíc eur: Sudca prikazuje ministerstvu reguláciu šelmy

Ani Štátna ochrana prírody a ani zriadený Zásahový tím pre medvede podľa starostu potrebné riešenia neprináša. „Skonštatovali, že to bol bežný stret s medveďom a ďalej to neriešili.“ Hlava podtatranskej obce preto navrhuje znížiť stavy, rovnako ako iní starostovia, ktorí sa s „medvedím problémom“ potýkajú, „Pokiaľ nebudeme regulovať tie stavy, pretože medveďa nezreguluje nikto iný len človek. Oni nemajú teritórium kam sa môžu rozšíriť, takže idú aj do oblastí, kde bežne predtým neboli,“ vysvetľuje Hollý. „Máme zábery z fotopascí, je to tak, nevymýšľame si, jednoducho obyvateľstvo bude čoraz viac atakované medveďom,“ dodáva s tým, že možné riešenia bude konzultovať na najbližšom regionálnom združení, „Keď sa stretneme, bude nás asi viac starostov, ktorí budú toto riešiť,“ uzavrel starosta Liptovských Kľačian Ján Hollý.