Regióny Žilina Prešov Top

VEĽKÉ OBMEDZENIA Slovákom, ktorí chodia tankovať do Poľska obmedzili predaj

tankovanie, nafta, benzín, čerpacia stanica
Ilustračná foto. Zdroj: zregiony.sk

BRATISLAVA – Slovensko má veľký problém so zdražovaním cien. Mnohí občania sa rozhodli ušetriť, a preto chodia tankovať do Poľska, kde je cena benzínu, ale aj nafty oveľa nižšia. Pumpy za hranicami však už toho majú dosť. Rozhodli sa preto obmedziť predaj a ľudia si tak už nebudú môcť tankovať do kanistrov a prevážať to na Slovensko.

 

Súčasná inflácia má za následok veľké zdražovanie nie len energií, ale aj pohonných hmôt. Poľská vláda sa preto rozhodla bojovať proti takémuto zdražovaniu a znížila niektoré sadzby dane z pridanej hodnoty. Vďaka čomu ceny niektorých tovarov rapídne klesli. Napríklad priemerná cena benzínu sa v Poľsku pohybuje okolo 1,19eur a nafty okolo 1,20 eur, kým na Slovensku je to 1,56 eur a 1,46 eur. Niet sa preto čomu diviť, že nízke ceny za pohonné hmoty hneď za hranicami lákajú aj Slovákov.

Niektoré poľské pumpy sa však proti tomuto prívalu ľudí, ktorí si hromadne tankujú do kanistrov, rozhodli radikálne zakročiť. Na svoje prevádzky nalepili oznam, v ktorom obmedzujú tankovanie. “Tankovanie iba do nádrží motorových vozidiel!” Stojí na ozname. Okrem toho sú na ňom taktiež stanovené obmedzujúce limity. Osobné autá môžu natankovať len 50 litrov, dodávky do 3,5 tony môžu natankovať maximálne 100 litrov a autobusy spolu s kamióny majú maximálny limit 500 litrov. 

Upozornila na to jedna z obyvateliek Slovenska, ktorá sa vybrala natankovať z Novoti do Poľska. Na prvej pumpe od hraníc sa jej to však nepodarilo, pretože už bola prázdna avšak na druhej bol vyvesený takýto oznam. “Natankujete do auta a vezmú vám pištoľ z ruky. Bandasky ani nevyberajte. Pumpárky nervózne nahnevané, človek sa bojí, aby ho nezbili. Kričali “Jest brak paliva” (poznámkra redakcie, v preklade to znamená, Nie je žiadne palivo).. ani sa nečudujem.”

Pumpy obmedzujú tankovanie.
Pumpy obmedzujú tankovanie. Zdroj: Facebook

Informáciu však potvrdila aj ďalšia žena, ktorá sa taktiež rozhodla ísť si natankovať za hranice. “Včera som bola presne na tej istej pumpe. Ja mám väčšiu nádrž ako 50L. Samozrejme že mi teta už nedovolila natankovať do jednej bandasky pre iného člena ktorý bol v aute a chcel len 25L.” Ďalší upozorňujú, že takéto oznamy sú na rôznych pumpách, a to po celom Poľsku. “Ten oznam je na pumpách v celom Poľsku, nie len v pohraničí.” Pridal sa ďalší “Toto isté aj Jablonka.” 

Portál pidersweb.pl informuje, že stanovovanie týchto hraníc je kvôli dezinformáciám, ktoré sa v Poľsku šíria. Ľudí totiž hromadne varovali pred zdražovaní pohonných hmôt, a preto si začali mnohí robiť zásoby, čo viedlo k tomu, že na niektorých pumpách najmä na hraniciach, kde evidujú príval aj zahraničných zákazníkov, sa pohonné hmoty úplne vypredali. Ostatné museli spraviť rapídne opatrenie a obmedziť tankovanie.

Hrozia pokuty

Slováci, ktorí sa však rozhodnú ísť si natankovať za hranice by však nemali zabúdať na slovenské zákony, ktoré takéto konanie nezakazujú avšak obmedzujú. Zákon totiž hovorí, že “ak fyzická osoba pre svoju vlastnú spotrebu sama prepraví na územie Slovenska minerálny olej (teda napríklad motorový benzín, motorovú naftu) zdanený v inom členskom štáte Európskej únie, z takto nadobudnutého minerálneho oleja nevzniká daňová povinnosť na území Slovenskej republiky.” Toto však neplatí, “ak fyzická osoba pre súkromné účely prepraví pohonné látky v inej než bežnej nádrži dopravného prostriedku alebo v prenosnej nádrži väčšej ako desať litrov“.

V praxi to teda znamená, že cez hranice môžete previezť bez toho, aby ste zaplatili ďalšiu daň len 10 litrov pohonných hmôt. Ak si však už do kanistra natankujete 15 litrov a tie cez hranice preveziete na Slovensko, musíte si podať najneskôr do troch pracovných dní od vzniku daňovej povinnosti daňové priznanie. “Daňová povinnosť vzniká dňom prepravenia minerálneho oleja na daňové územie. Platiteľ dane je fyzická osoba, ktorá prepravila minerálny olej na daňové územie, pričom je povinná najneskôr do troch pracovných dní nasledujúcich po dni vzniku daňovej povinnosti podať daňové priznanie a v rovnakej lehote zaplatiť daň. Platiteľ dane je povinný vypočítať daň sám,” informuje o tom finančná správa na svojom webe. V prípade, že si nesplníte svoju daňovú povinnosť, môžete dostať pokutu vo výške 30 – 16 000 eur.